Ragbide en iyi yetenekleri yetiştirmek söz konusu olduğunda, Exeter Chiefs en önde gelen isimdir. Jack Nowell, Henry Slade, Sam Simmonds, Luke Cowan-Dickie ve Jack Maunder gibi büyük İngiliz uluslararası oyuncular, Rugby Birliği kulübünde ilerlemeye devam ederken, Exeter tabandan uluslararası sahneye yükseldi. Red Bull’un kondisyon analiz takımını desteklemek için yakın zamanda yaptığı bir yatırımla Chiefs, oyuncularının gelişimini desteklemek ve sakatlanmaları önlemek için artık ataletsel hareket yakalama da dahil olmak üzere son teknoloji ekipmanlar kullanıyor. Bu, kıyaslama hareketi analizi yoluyla elde edilebiliyor. Exeter’in Spor Bilimi Analisti Patrick Carden ve Akademi Başkanı Rob Gibson ile oyuncu geliştirmede hareket yakalamanın rolünü ve saha ile laboratuvar arasındaki boşluğu nasıl doldurduklarını öğrenmek için konuştuk.

Bilim ve Yenilik

Red Bull’un ortaklık için Exeter Chiefs’i seçmesi şans eseri olmadı. Kulüp, yıllardır standart üstü oyuncular yetiştiriyor. İki taraf arasındaki görüşmelerden sonra Red Bull, kulübün oyuncu geliştirmeye odaklanmasından etkilendi ve Exeter’in vizyonuna katılma niyetlerini ifade etti.

Rob’un belirttiği gibi:

“İngiltere’nin güneybatısındaki oyuncularımızı dönüştürmek ve uluslararası sahnede rekabet eden yerel oyuncuları geliştirmek konusunda zengin bir geçmişimiz var. Ortaklığın özellikle gelecekteki gelişimi hedefleyecek şekilde nasıl kullanılabileceği konusunda tartışmalar yaptık. Oyuncularımızın Rugby’ye en üst düzeyde girebilmeleri için gelişmiş bir teknik yeterlilikle daha sağlam ve dirençli olmaları için fırsatlar yaratmak için marjinal kazanımlara bakarak bilim ve inovasyona odaklanmak istedik.”

Sahada Hareket Yakalama

Patrick daha önce farklı hareket yakalama biçimleriyle hareketi analiz etmek için dört yıl harcamıştı, ancak gerçekçi hareketi doğru bir şekilde ölçmeye çalışırken laboratuvar ortamının kısıtlamalarını zorlayıcı buldu. Laboratuvar zemininde rugby botları giyememek gibi küçük ayrıntılar, kaydedilen verileri önemli ölçüde değiştirebiliyor ve teknik uyarlamalar güvenilir olmayan bilgiler sağlayabiliyor.

Patrick, “Ragbi’de bir penaltı vuruşu ve hızlı bir yön değişikliği, oldukça özel hareketlerdir ve bir laboratuarda, tekniğe bakmak için o kadar yerimiz yoktur” diye açıklıyor.

“İşaret tabanlı bir hareket yakalama sistemi kullanmak, her oyuncuya çok sayıda sensörün takılmasını gerektiriyordu. Bu, hareket yakalama laboratuvarına girmeden önce minimum 10 dakikalık hazırlık süresine yol açar. Xsens MVN ile sensörleri ayarlamak, uzuv uzunluklarını toplamak ve ardından kalibrasyonu tamamlamak oyuncular için çok daha hızlı ve çok daha az acı verici.”

Sağlıklı Referans Verileri

Giysiler, Exeter’deki tıbbi ve fizyoterapi personeline önemli veriler sağlayarak, yaralanmaların önlenmesi ve rehabilitasyon için ayrıntılı bilgiler sağlar. Oyuncunun laboratuvardaki ve sahadaki hareketlerini analiz ederek, oyuncular tarafından yürütülen ortak çabalar için kriterler belirlenebilir. Bu sağlıklı referans verileri, oyuncu rehabilitasyonunun uygulanması sırasında kararları bilgilendirmek için kullanılabilir. Ayrıca doğru duruş ve teknik için standart bir prosedür belirlemeye yardımcı olur.

“Bir sporcunun oyuna geri dönmeye hazır olup olmadığını ölçmek için testlere bakıyoruz. Önceki hareket yakalama sistemiyle daha basit protokollerimiz vardı. Şimdi daha zorlu protokoller eklemek istiyoruz. Analiz için yakalamaya başladığımız bir sürü farklı hareket var.”

Yenilik Yapmaya Devam Edin

Exeter, ileriye dönük olarak, hareket yakalamayı artırılmış bir kapasitede kullanmayı ve kulübün oyuncu gelişiminde ön saflardaki lider konumunu korumayı hedefliyor. Atalet tabanlı sistemlerin kullanımı onları rakiplerinden ayırır ve Exeter teknolojiyi ilk kullananlardan biridir. Buna rağmen, Akademi Başkanı Rob, hareketsiz kalmayı reddediyor ve hareket araştırmalarını daha yüksek seviyelere çıkarmak istiyor.