Son teknoloji ürünü profesyonel tesisler ve spor alanı ile donatılmış olan Pro-F, değerlendirmelerini ve tedavilerini doğru, biyomekanik verilerle bilgilendirmek için Motion Capture ürünleri ile çalışıyor. 

Arka Plan

Ralph, 2003’ten beri fizyoterapist olarak çalışıyor ve Hollanda futbol takımında baş fizik tedavi olarak deneyime atıfta bulunuyor. Ralph, 2018’den beri Pro-F’te çalışıyor ve çok çeşitli sakatlıklardan şikayetçi olan sporculara hizmet veriyor. Müşterilerini değerlendirmek için başlangıçta video teknolojisini kullanan Ralph, analizini verimli bir şekilde geliştirebilecek yeni bir araç aramaya karar vererek araştırma sürecine başlıyor.

“Karar verme sürecimizi nasıl iyileştirebileceğini görmek için Xsens’i kullanmaya başladık. Bir biyomekanik bilimcisi olan meslektaşım arayıcılığıyla Xsens ile tanıştım ve daha iyi sonuçlar alabilmek için Xsens’e ihtiyacımız olduğunu hemen anladık. İhtiyacımız olanın bu olduğunu yönetimimize ilettim.”

“Benim için harika çünkü bir video ekranına bakmam gerekmiyor, verileri alıyorum ve hastaya hemen geri bildirimde bulunabiliyorum. Gelişmek ve hizmetimizi daha hastaya yönelik hale getirmek istiyoruz. Hasta başına 30 dakikalık seanslarımız var, bu yüzden bu kısa sürede bir testi tamamlamam ve geri bildirim vermem gerekiyor. Henüz tam olarak orada değiliz ancak Xsens ile birlikte hastalara neredeyse anında geri bildirimde bulunabileceğim bir çevrimiçi sistem geliştiriyoruz.”

Olumlu Geri Bildirim

Hastalardan gelen tepkiler ezici bir çoğunlukla olumlu ve vücut hareket verilerinin analiz edilmesiyle sağlanan daha fazla içgörü, sakatlanmaların iyileşme süresini belirlerken doğruluğun artmasıyla sonuçlanıyor.

“Hastalar hevesli. Onlara hareketleri hakkında geri bildirimde bulunabiliyoruz. Örneğin atlama ve biyomekanik nitelikleri hakkında bir fikir vererek ne kadar kararlı olduklarını belirleyebiliyoruz. Vücut duruşunuz kötüyse, yeniden yaralanma veya vücudun diğer tarafında yaralanma riski yüksek oluyor ve bu riski en aza indirmek istiyoruz. Bir testi tamamladıktan sonra, hastanın iyileşme sürecinin bir sonraki adımına hazır olup olmadığını da ölçebiliyoruz.“

Süreç

Fizyoterapistlerden oluşan ekip, Xsens sensörlerini hastanın vücudunun önemli kısımlarına yerleştirerek tüm vücut verilerine ulaşabiliyor.

“Bir hastanın vücuduna 8 sensör uyguluyoruz. Biri ayakta, kaval kemiğinde, üst bacakta, pelviste ve göğüste. Ardından sistemi çalıştırmak için hastanın bacak ve ayak boyutunu ölçüyoruz. Tüm süreci kaydetmek için Xsens MVN Analyze yazılımını kullanmadan önce sensörleri kalibre ediyor ve sistemi dizüstü bilgisayara bağlıyoruz.”

“Hastalar, testi geçmek için yaralı bacaklarıyla bir mesafe atlıyor ve daha sonra sağlıklı bacaklarıyla aynı mesafeyi atlıyor. Bu zıplamaları izleyerek zıplamanın tekniği ve dize binen yük hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bu sayede yeni sakatlanmalar karşısında önlem alabiliyoruz.”

Birleştirme Sistemleri

Sporlar çok yönlü olduğundan, tam analiz için gerekli olan tek veri seti vücut hareketleri değildir. İdeal olarak bir hastanın gücü, hızı ve koordinasyonu, Pro-F’nin üzerinde çalıştığı Xsens MVN Analyze verilerinin yardımıyla ölçülebilir.

Ralph bunu “Spora özel durumlarda çeviklik ve karar verme gibi Xsens’i TimeGate sistemleriyle entegre edebileceğimizi düşünüyorum. Bilimsel olarak henüz insanların nasıl karar verdiğini başarılı bir şekilde analiz edebileceğimiz noktada değiliz ancak yakın gelecekte vücut hareket takibini bir TimeGate sistemi ile birleştirebilir ve bir kişinin tepki süresini değerlendirebiliriz. Örneğin, birisi sola veya sağa dönüş yaparsa, ikisini karşılaştırabilir ve birinin mi yoksa diğerinin mi daha uzun sürdüğünü değerlendirebilirsiniz.” Diyerek açıklıyor.

Pro-F ve Xsens ekibi arasında geliştirilen çalışma ilişkisi, sistemin terapötik kuruluma entegrasyonunu sorunsuz hale getirmeye yardımcı oluyor.

Ralph, “Xsens, bizimle aynı şehirde (Enschede) ve bizim kadar istekli çalışıyor. Xsens hareket sensörü teknolojisinin fizyoterapide nasıl düzgün şekilde kullanılabileceğini inceleyen ilk kliniklerden biriyiz.” dedi.

Sporda Fizyoterapinin Geleceği

Pro-F’nin Xsens’i ilk kullanmaya başlamasından bu yana gözlemlediği avantajlar, bu sektör için bir dizi yeni fırsat ortaya çıkardı ve Ralph’in deneyimi bu ürünlerin kullanımının yaygınlaşabileceğini gösterdi. 

“Başka yerlerden bize sevk edilen bazı hastalar alıyoruz. Diğer bazı kliniklerin eski moda bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Bazı yaralanmalar için rehabilitasyon zamana dayalı değildir ve 9 ay sonra bile hazır olmayabilirsiniz. Örneğin, hasta rehabilitasyonu tamamlamak veya taburcu olmak için gereken kriterleri karşıladı mı?”

Bu fizyoterapi çalışmasında Xsens’in MVN Analyze yazılımının kullanılması, teknolojinin uygulaması geri bildirim alındıkça geliştirildiğinden, Pro-F ve Xsens arasında büyük ölçüde bir iş birliği sağlıyor. Pro-F, mümkün olan en kısa sürede doğru biyomekanik geri bildirim sağlayan bir yöntem geliştirmek için Xsens ile birlikte çalışmaya oldukça istekli durumda. Xsens ve Pro-F arasındaki düzenli iletişim, Motion Capture teknolojisinin başarısı için hayati önem taşıyor.

Teknoloji

Pro-F, projeleri için hareket yakalama verilerini kaydetmek, görüntülemek ve analiz etmek için Xsens’in tescilli yazılım uygulaması Xsens MVN Analyze Motion Capture çözümünü kullanıyor. Sistemi test etmek için iletişim sayfasından bize ulaşarak deneme talebinde bulunabilirsin.