Pro-F, hastalarının doğru vücut hareketlerini izlemek için Xsens’in hassas hareket yakalama teknolojisini kullanıyor ve sporcuların performansını ve rehabilitasyon sürecini geliştiriyor. Yakın zamanda Pro-F, yeni çıkan MVN Raporları’nı kullanmaya başladı. Bu yeni özellik, Xsens’in hareket yakalama platformu Xsens MotionCloud ile mümkün kılındı ve Xsens kullanıcılarına, kullanıcı dostu grafikler ve tablolarda sunulan farklı analiz sonuçlarını görme olanağı sağladı.

MVN Reports’un hasta bakımı yaklaşımını nasıl geliştirdiğini öğrenmek için Pro-F’de Spor Fizik Tedavi Uzmanı Ralph Speerstra ile konuştuk.

Hasta Merkezli Bakım

Pro-F, rehabilitasyonu ve performansı artıran yeni yöntemler ve teknolojiler uygulayarak uygulamasını sürekli olarak geliştiriyor. Bu yüzden Pro-F yürüyüş analizi ve HOP testi yapmak için 2020’de Xsens MVN Analyze kullanmaya başladı. 

Ancak Pro-F’nin bir değer yargısı ise verileri analiz etmek için harcanan zaman bakımda kaybedilen zamandır. Tüm bunlar, Ralph ve Pro-F’ye hem analizlerinin doğruluğunu hem de hasta geri bildirimi sağlama hızlarını iyileştirme fırsatı sunan MVN Reports piyasaya sürülmesiyle değişti.

Xsens MVN Reports, analizden elde edilen verileri, okunması kolay tablolar, grafikler ve elektronik tablolarda ve ayrıca hastanın tam hareketlerini gerçekleştiren bir Xsens avatarı biçiminde anında işler ve sunar. Bu, Ralph ve meslektaşlarının, hareket modellerini derinlemesine açıklamak için görsel yardımcıları ve verileri kullanarak bir seans sırasında hastaya anında geri bildirim sağlamasına olanak tanır.

Ralph, “Hastalar Xsens kullanırken hevesli oluyorlar ve kendilerini ekranda bir avatar olarak görmeleri inanılmaz. İşin eğlenceli kısmı da bu ama aynı zamanda nasıl yürüdüklerine dair somut veriler görmelerinden dolayı da memnunlar. Ekranda bir kusur gördükleri zaman bunu iyileştirmek için ekstra motive oluyorlar.”

Kullanımı Kolay

Şimdiye kadar, bir yürüyüş analizini tamamlamak, veri kodlaması ve raporlaması konusunda teknik uzmanlık gerektiriyordu ve zaman nedeniyle genellikle fiziksel sağlık bakımı uzmanlarına ulaşılamamıştı. MVN Awinda sisteminin MVN Raporları ile kurulumu hızlı ve çok kolay.

Ralph, “Sistemi kurmak için yüksek lisans derecesine sahip olmanıza gerek yok. Sadece birkaç öğretici ile oldukça basit” diyor.

Hız ve Doğruluk

Hasta sensörleri taktıktan sonra Ralph, Xsens MotionCloud kullanarak 15 dakika gibi kısa bir sürede bir Yürüyüş Analizi Raporunu tamamlıyor.

MotionCloud, Xsens’in güçlü bir şirket içi bilgisayara veya dizüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan büyük miktarda hareket verisini işleyen yeni hareket yakalama platformudur. Bu, analiz sürecini önemli ölçüde hızlandırır ancak veri kalitesinden ödün vermez – Pro-F’nin MVN Raporlarını benimsemesinde ayrılmaz bir faktördür.

Ralph, Yürüyüş Analizi Raporuna bakarak farklı açılar seçebiliyor ve farklı düzlemleri (ön veya sagital düzlem gibi) görebiliyor. Bir dizin veya ayak bileğinin nasıl hareket ettiğini gözlemleyebiliyor. Bu kadar hızlı bir şekilde elde edilebilen karmaşık bir veri gövdesi ile Ralph, yalnızca gözlem yoluyla oldukça yüksek düzeyde bir geri bildirim sağlayabiliyor.

Ralph, bir hastayı birden fazla randevuda tutarlı bir şekilde görerek ve analiz ederek, bu veri setini bir kıyaslama noktası olarak toplayabiliyor ve hastanın sağlık ve zindelik hedefleri için uzun vadeli hedefler belirleyebiliyor. Pro-F tarafından sağlanan fiziksel bakımın kalıcı kalitesini iyileştirmek için hem fiziksel sağlıktaki gelişmeler hem de yaralanma yoluyla olası bozulma izlenebiliyor ve kaydedilebiliyor. Bu bakım yaklaşımı, sporcular ve sakatlıktan kurtulan ve performans yeteneklerini geliştirmek isteyen hastalar için mükemmel bir çözüm.

Tüm bunlar, Xsens MVN’den alınan verilerin fiziksel sağlık ve spor alanında çalışan profesyonellerin erişebileceği bir formatta net ve dikkatli bir şekilde sunulmasıyla mümkün oluyor. Sistem o kadar iyi çalışıyor ki Ralph, Pro-F video analizini emekliye ayırdı ve artık yalnızca Xsens MVN Raporlarında sunulan doğru bilgilere güveniyor.